Üdvözöljük Szigetbecsén!
Takács András polgármester |
|
Szigetbecse a Csepel-sziget déli részén, a Ráckevei-(Soroksári-) Duna holtága mellett fekszik, Budapesttől 50 km-re. Lakóinak száma 1470 fő. A falu a sziget többi településétől eltérően nem tartozott a fejedelmi, majd királyi birtokhoz, hanem Becse-Gergely tulajdonát képezte. Először oklevélben 1297-ben fordult elő a falu neve. Nagy Lajos király 1347-ben Becse és Pereg falvakat birtokcserével a királyi birtokhoz csatolta. 1497-ben Beatrix, Mátyás király özvegyének személyében új tulajdonosa lett a szigetnek. A falu 1686-ban elnéptelenedett. Helyükbe először szerbek, majd stájer, bajor fejedelemségekből és osztrák területről 1696. körül katolikus németek érkeztek. A 18. század elején a falu földesura, Savoyai Jenő herceg segítette a telepeseket. Az ő halála után a szigeti uradalomban Mária Terézia lánya, majd később annak a férje a birtokos. 1946-48 között a német lakosság nagy részét, kb. 400 embert kitelepítettek Németországba és kb. 100 embert Szovjetunióba vittek kényszermunkára (Malenkij robot). A falut jelenleg is több nemzetiség lakja. Szigetbecsén ma is ápolják a régi néphagyományokat, a híres húsvéti "tojásfutást", amelyet húsvét vasárnap du. 5 órakor rendezik meg a Petőfi S. utcában. Község nem csak egy művészi alkotással, hanem az egész közösség számára jövőbe mutató, gyönyörű ősi szimbólummal gazdagodott, amikor 2007-ben elkészült az "Életfa" szobor. A szobrot Nemes Ferenc fafaragó szobrász készítette el. A műalkotáson a harmadik évezredtől,vagyis 2001. január l-től született, szigetbecsei származású gyermekek nevét és születési dátumát helyezzük el. A tűzzománc emblémákat Fodor Piroska képzőművész készítette. Minden évben, az anyák napi ünnepség keretén belül rakjuk fel a szülők bevonásával az előző évben született gyermekeik emblémáit. . Szigetbecse idegenforgalmát az üdülők, a horgászok jelentik. Vonzó a becsei Duna-part - a holtág vidéke, a dunai szabadstrand az idelátogató turisták, üdülők számára. A Ráckevei (Soroksári) Duna partján, mintegy 9 km hosszú területen épült ki a szigetbecsei üdülőterület, 640 hétvégi házzal.
A község nem épült közvetlenül a Ráckevei Duna mellé az árvizek miatt. Mintegy hatszáz - ezer méter választja el tőle, közben szántók, rétek, kicsiny nádasok, tölgyesek zöldelnek. Ez teszi ezt a Duna menti partszakaszt különösen megnyerővé.
Rokonai révén itt töltötte gyermekkora nagyrészét és itt kezdett fotózni is André Kertész világhírű fotóművész. 1985-ben bekövetkezett halála után, végakaratának köszönhetően számos munkája és személyes tárgya került a településre, ahol Emlékszobát rendeztünk be a tiszteletére. |